Звіт про міжнародну літню школу “Зелена економіка та європейська інтеграція”

on

ЗВІТ

про результати проведення ІІІ Міжнародної літньої школи

“ЗЕЛЕНА ЕКОНОМІКА ТА ЄВРОПЕЙСЬКА ІНТЕГРАЦІЯ”

(25-28 серпня, 2017 року)

Вже втретє Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні разом із Науковим товариством КНЕУ ім. В. Гетьмана з 25 по 28 серпня 2017 року проводили міжнародну літню школу (далі Школа) з проблем зелених фінансів та фінансів сталого розвитку. Цього року вперше в центрі уваги опинилися питання залучення фінансових ресурсів для побудови зеленої економіки в умовах євроінтеграційних процесів. Зокрема, наголос було зроблено на зобов’язаннях України у відповідності до Угоди про Асоціацію з ЄС, де стаття 360 передбачає сприяння з боку ЄС у побудові зеленої економіки в Україні.

У 2017 році літню школу було організовано та проведено за активної підтримки Center for Blended Value Studies, Університету м. Бремен (Німеччина), Німецького університету адміністративних наук м. Шпеєр, Європейського університету Віадріна (Франкуфурт-на-Одері, Німеччина). Окремо слід відмітити підтримку з боку народного депутата ВРУ Олексія Рябчина (Голова підкомітету ВРУ з питань енергоефективності та енергозбереження Комітету з паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки).

 

На фото: Народний депутат України О. Рябчин (другий зліва), К. Білоцерковець (Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні, в центрі), Голова Ради молодих вчених Г. Котіна (перша зліва), Голова Наукового товариства КНЕУ М. Степура (третя зліва), Голова Center for Blended Value Studies О. Сущенко (другий справа), О. Чернігевич (Deliotte Ukraine, перша справа).

 

Приємно, що з кожним роком кількість бажаючих стати учасником школи збільшується. Так, цього року кількість поданих заявок у порівнянні з минулим роком зросла майже вдвічі і перетнула позначку у 120. В результаті, організаторами було прийнято рішення збільшити кількість місць із 35, які були у попередні роки, до 40. Окрім цього кожного дня вільні слухачі мали також можливість приєднатися до роботи Школи.

Цьогорічні учасники представляли різноманітні міністерства, органи місцевого самоврядування, громадські організації, університети, науково-дослідні установи засоби масової інформації, тощо. Учасники Школи представляли різні регіони країни та різні вікові групи, це дало можливість не тільки надати нові знання з фінансування зеленої економіки, а й створити умови для обміну досвідом. Саме з метою налагодження зв’язків між учасниками Школи після закінчення основної частини Програми кожного вечора були передбачені гра у волейбол, боулінг, тощо.

Кожен робочий день Школи закінчувався підсумковими вправами, спрямованими на закріплення отриманих матеріалів та знань. Окрім цього завдання давали можливість учасникам Школи не тільки виявити існуючі проблеми у сфері формування зеленої економіки, а й розробити можливі шляхи пришвидшення її створення в рамках окремо взятих установ (міністерств, закладів освіти, компаній, тощо).

На фото: проф., др-р А. Хайнеманн (Університет м. Бремен), пані Л. Хатіашвілі (Німецький університет адміністративних наук м. Шпейєр, Німеччина), пані Г. Бауманн (Голова Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні), к.е.н., доцент М. Степура (Голова Наукового товариства КНЕУ), к.е.н., доцент Сущенко О.М. (Center for Blended Value Studies).

У продовження головного лейтмотиву вітальних слів організаторів Школи представник Німецького університету адміністративних наук (м. Шпейєр, Німеччина) Ліа Хатіашвілі презентувала огляд кліматичної політики від Кіотського Протоколу до Паризької кліматичної угоди. Проф. д-р Раймунд Шварце з Європейського університету Віадріна (м. Франкфурт-на-Одері, Німеччина) під час свого виступу висвітлив особливості фінансування інфраструктури міст, а загальні принципи функціонування та залучення зелених/кліматичних фінансів були розкриті у доповідях Олександра Сущенко (Голова Center for Blended Vaue Studies) та Андрія Гонти (директор консалтингової компанії BFSE).

Після цього слухачі Школи мали можливість ознайомитись з питаннями енергетичної безпеки, загрозами та позитивними наслідками від використання новітніх зелених фінансових інструментів. Саме цим питанням була присвячена доповідь заступника Голови Center for Blended Value Studies Олега Гички.

Другий день роботи Школи розпочався з виступу Голови Center for Blended Value Studies – Олександра Сущенко, під час якого учасники могли дізнатися про можливі шляхи залучення зелених/кліматичних фінансів до України. При цьому було розкрито позитивні та негативні сторони використання різних інструментів та варіантів їх використання в нашій державі. К.е.н., доценти кафедри фінансів ДВНЗ “КНЕУ ім. В. Гетьмана” Ганна Котіна та Марина Степура розкрили теоретичні аспекти формування зеленої фіскальної політики та практичні особливості застосування різноманітних фіскальних інструментів задля досягнення цілей сталого розвитку – формування зеленої економіки.

Наступний доповідач – проф., д-р Андре Хайнеманн (Університет м. Бремен), поділився досвідом Німеччини у стимулюванні розвитку “розумних міст” шляхом застосування податкових методів, через забезпечення ефективного розподілу землі. Окрім цього іноземний експерт висвітлив найбільш цікаві деталі дискусії щодо реформування податку на майно в Німеччині.

На фото проф., д-р Андре Хайнеманн з Університету м. Бремен ділиться досвідом Німеччини у стимулюванні розвитку “розумних міст”.

Голова Глобального Договору в Україні Тетяна Сахарук у своїй доповіді продемонструвала світові приклади участі компаній у розкритті нефінансової інформації, показала можливі позитивні сторони від активного сприяння сталому розвитку та одночасного покращення транспарентності компаній. Практичні аспекти розподілу дозволів на викиди парникових газів компаніями енергетичного та комунального сектору були в центрі уваги Валерія Логвина – незалежного експерта.

На початку третього дня роботи Школи представник Університету м. Бремен Леоні Бакеберг розкрила особливості податкової конкуренції в ЄС в умовах необхідності сприяння сталому розвитку. Практика ж використання податкових інструментів стимулювання заходів у боротьбі зі зміною клімату у Німеччині стали основою доповіді експерта GIZ Андреаса Бруннбауера. З метою висвітлення особливостей стимулювання сталого розвитку на місцевому рівні Ант’є Боллен (Університет м. Бремен, Німеччина) звернулася до прикладу м. Бремен та та прикладі стратегії даного міста продемонструвала особливості формування зеленої економіки.

Друга частина третього дня роботи Школи була присвячена питанням розкриття нефінансової інформації представниками корпоративного сектору економіки. І якщо Олена Любящева (Full ACCA) під час свого виступу висвітлила загальні тенденції у формуванні підходів до нефінансової звітності, то представник Секретаріату EITI в Україні Олеся Нехорошко зробила акцент у своїй доповіді на особливостях розкриття нефінансової інформації представниками видобувних галузей. Питання формування сталих ланцюгів постачання та формування зеленої маркетингової політики компаній були темою виступу д.е.н., проф. Олександра Дими (ДВНЗ “КНЕУ ім. В. Гетьмана”).

На фото учасники школи демонструють свої здобутки  у грі-симулюції

Останній день Програми роботи Школи був організований представником компанії Deloitte Ukraine Ольгою Чернігевич, яка за допомогою віртуальної гри-симулятора надала можливість учасникам Школи відчути себе керівником величезної компанії. При цьому гравці вимушені були приймати управлінські рішення в умовах нефінансових ризиків, відчуваючи при цьому безпосередній вплив на свої фінансові показники.

Наприкінці роботи Школи учасників привітав Народний депутат України Олексій Рябчин, який разом із Катериною Білоцерковець (Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні) вручили сертифікати учасникам, висловивши сподівання, що отримані знання стануть у нагоді в повсякденній роботі та допоможуть сформувати умови для побудови зеленої економіки в нашій країні.

 

Ми вдячні всім організаторам, учасникам та лекторам за активну участь у роботі Школи!

До зустрічі у наступному році під час роботи IV Міжнародної літньої школи, присвяченої економічним та фінансовим аспектам сталого розвитку!

 

З найкращими побажаннями,

Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні

Наукове товариство ДВНЗ “КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Center for Blended Value Studies